Mayovky

 • Úvodní stránka
 • Knihovna
 • Lexikon postav
 • Filmografie
 • O webu a autorech
 • Ve stínu padišaha / Pouští

  Základní informace

  Rok: 1935
  Délka: 88 minut
  Režie: J.A. Hübler-Kahla
  Hlavní role: Fred Raupach (Kara ben Nemsí), Heinz Evelt (Hadži Halef Omar)
  Země původu: Německo
  Točeno: Jugoslávie, Itálie

  POZOR! Následující text vyzrazuje obsah i zápletky díla!

  Kara ben Nemsi jede se svým sluhou Halfem Omarem napříč pouští do svatého města muslimů, do Mekky. Jeho pozornost během cesty upoutá hejno supů. Ti krouží nad mrtvým tělem francouzského obchodníka Galingréa. Byl zabit a okradem Abú Sajfem. Kara ben Nemsi přísahá vrahovi pomstu a společně s Halefem se mu vydají po stopě. Ta naše hrdiny zavede do nebezpečných solných bažin, ale díky chladnokrevnosti a schopnosti nepanikařit se oba zachrání.

  Přijíždí do Káhiry. Kara ben Nemsi se z opratrnosti vydává za věhlasného lékaře. O jeho dovednostech se doslechne bohatý kupec Ibrahím Mamúr. Ten má nemocnou ženu Zenicu a prosí Kara ben Nemsiho, aby jí vyléčil. Pozve ho tedy k sobě, ale zde Kara ben Nemsi překvapeně zjistí, že Mamúr je ve skutečnosti vrah Abú Sajf a že Zenica byla unesena z domu svého otce šejka Maleka. Karovi se podaří Zenicu osvobodit a odvede ji zpět k jejímu otci, který je poté Karovi zavázán.

  Na cestě přes moře je Kara ben Nemsí zajat. Jeho věznitelé jsou Abú Sajfovi muži. Karovi i Halefovi se podaří uprchnout během požáru lodi a díky svým schopnostem dokáží doplavat až k pevnině. Ocitnou se ale uprostřed pouště a oba dva by jistě zahynuli, kdyby se neobjevila Zenica. Odvede své přátele do tábora. Šejk Malek obdaruje Karu ben Nemsiho vraníkem Rihem. Hadži Halef Omar se nabídne, že doprovodí šejkovu dceru Hanneh do Mekky, neboť cesta je nebezpečná a on na ni chce dohlédnout. Hanneh do Mekky putuje kvůli posvátné vodě, která má kmen Atejbů zbavit prokletí. V noci se za nimi vydává Kara ben Nemsi, který se chce stát prvním nevěřícím, který se podívá do Mekky. Zenica se mu pokusí zatarasit cestu a varovat ho před nebezpečím. Vidí však Karovu neuhasitelnou touhu spatřit na vlastní oči svaté místo muslimů, rozhodne se mu tedy nebránit a naopak ho doprovodí až k branám města. Kara ben Nemsi se dostane až do svatyně, kde je odhalen a musí prchnout, protože za tento čin znesvěcení mu hrozí trest smrti. Ze souboje s Abú Sajfem vychází jako vítěz a spoutaného vraha dopraví k šejku Malekovi. Brzy poté se vrátí v Mekky i Halef s Hannah a předává šejkovi slíbenou posvátnou vodu. Abú Sajf musí slíbit Halefovi, že dovolí přístup k posvátnému prameni. Šejk Malek je Halefovi natolik vděčný, že mu dá svou druhou dceru Hannah za ženu.

  Abú Sajfovi přívrženci přepadnou tábor a vysvobodí svého vůdce. Kara ben Nemsi to nenechá jen tak, vyskoří na svého oře Riha a podaří se mu Abú Sajfa dohonit.Abú Sajf se na konci stezky zřítí do bažin, kde ho nečeká nic než smrt.

  Napsal Pavel Moravec

  © 2014 Tomáš Volf