Mayovky

 • Úvodní stránka
 • Knihovna
 • Lexikon postav
 • Filmografie
 • O webu a autorech
 • V říši stříbrného lva

  Základní informace

  Rok: 1965
  Délka: 90 minut
  Režie: Franz Josef Gottlieb
  Hlavní role: Lex Barker (Kara ben Nemsí), Ralf Wolter (Hadži Halef Omar)
  Země původu: Německo
  Točeno: Jugoslávie, Itálie

  POZOR! Následující text vyzrazuje obsah i zápletky díla!

  Kadir Bej pořádá slavnost na počest kary ben Nemsiho. Povznesená nálada je ale narušena, obávaný lupič Abú Sajf údajně domlouvá uloupení nejstarších chaldejských pokladů, ukrytých v hoře Nejdir. V čele strážců stojí Mara Durimeh, babička Ingdži. Kara s Halefem, Ahmedem a Ingždou se vydají na cestu, aby Maru Durimeh varovali. Mezitím se s Abú Sajfem spojím Machredž z Mossulu, Karův úhlavní nepřítel. Hlídka pouštích Abtuelů pronásleduje lorda Lindsaye a Archieho, kteří bez dovolení čerpali vodu z jejich studny.

  Na Karu a jeho družinu čeká překonání slaného jezera. Kara přijde nabídku od muže, který je ve skutečnosti Abú Sajfem, ale skrývá se pod falešným jménem. V noci unese Ingdžu, protože pokud mají jí, Mara Durimeh jistě vydá poklady, které ukrývá, a zřekne se křesťanství. Kara se spolu s Ahmedem a Halefem pustí přes jezrto. Podaří se jim ho překonat s pomocí Karova psa Dojana. Na břehu však klesnou zcela vyčerpáni. Tam je najde Zedar a podle zákonů pouště je přijme jako hosty.

  Machredž nedůvěřuje Avú Sajfovi a přikáže Durekovi, aby dívku odvedl z tábora lupičů. Ingdža sice Durekovi uteče, ale Abú Sajf ji dostihne, spoutá a s lupiči táhne k Nejdiru, aby se tam konečně zmocnil pokladu. Také Lindsay a Archie padnou do rukou Abú Sajfa. Machredž náhodou narazí na Abtuely a požaduje od nich vydání Kara ben Nemsiho. Ti však odmítnou, dokud nepřinese potvrzení o tom, že si to tak přeje Pádišáh. Machredž za ním tedy vyrazí, očerní Karu zločiny, které spáchal sám a řekne, že se Kara ben Nemsi snaží přepadnout Mara Durimeh. Pádišáh mu vše uvěří, vrátí mu hodnost a dá rozkaz k zadržení Kara ben nemsiho. Teď už Musí Abtuelové Karu vydat. Ten se ještě stačí domluvit s Ahmedem, aby spolu s jeho Haddády pomol Chaldejům. Pádišáh váhá, zda uvěřit Kara ben Nemsimu, nebo Machredžovi. Nakonec ho Kara přesvědčí zkouškou, kterou má rozhodnout sám Alláh. Deset střelců se pokusí sestřelit Karu, který pojede na koni. Ani jeden se netrefí a Kara je tedy volný.

  Konečně může s Halefem vyrazit k Nejdiru. Haddádové vedení Ahmedem jedou na pomoc křesťanstkým Chaldejům, aby je ochránili před machredžem a pomstili smrt jejich bývalého šejka Mohammeda. Chaldejové se brání, ale přesile nemůžou vzdorovat. Ahmed v souboji zabije Abú Sajfa, osvobodí Ingdžu a se svými muži zažene útočníky. Ti se připojí k Machredžovi a připraví nový útok. Jejich první vlnu Chaldejové odrazí. Bandita jim slíbí, že odejde, pokud mu dají všechny psy a kočky. K těm pak přiváže k ocasům slámu, kterou zapálí. Vyděšená zvířata prchají zpět do jeskyně a oheň nesou s sebou. Mara se pokusí oheň uhasit. Kara se mezitím dostane tajně k hoře a domluví se s Ahmedem na plánu, jak Machredže přemoci. Machredže a jeho muže obklíčí a zaútočí. Bandité se dají na útek, ale Mara Durimeh je smrtelně raněna Machredžovou kulkou. Kara ben Nemsi její smrt pomstí a pak pospíchá k Pádišáhovi, aby mu podal zprávu o tom, co se zde událo.

  Napsal Pavel Moravec

  © 2014 Tomáš Volf