Mayovky

 • Úvodní stránka
 • Knihovna
 • Lexikon postav
 • Filmografie
 • O webu a autorech
 • Z Bagdádu do Cařihradu

  Základní informace

  V originále: Von Bagdad nach Stambul
  První vydání: 1892
  Oblast: Orient

  Česká vydání

  • 1898-1900 Josef R. Vilímek, Praha
  • 1904-1905 Josef R. Vilímek, Praha
  • 1908-1909 Josef R. Vilímek, Praha
  • 1930-1931 Toužimský a Moravec, Praha
  • 1970-1973 Olympia, Praha
  • 1992 A-MOR Hanácké nakladatelství, Vyškov
  • 1992-1993 Olympia, Praha

  POZOR! Následující text vyzrazuje obsah i zápletky díla!

  Kara ben Nemsi a jeho společníci – jmenovitě Muhammad Emin, Amad el Ghandur, Hajji Halef Omar a Sir David Lindsay – putují společně. V blízkosti malé perské vesnice se setkají s příslušníky kmene Turkmenů, kteří se chystají napadnout Kurdy.

  Bohužel pro Turkmeny, Kurdové se jen tak nedají a počkají si na ně už na cestě. Přepadnou je a strhne se krutý boj. Kara ben Nemsi uniká i se svými společníky, ale důvod sváru a nedůvěry je na světě. Začnou se ozývat hlasy, že Kara ben Nemsi má příliš měkké srdce a je tudíž až příliš laskavý ke svým nepřátelům, příliš štědrý. Dojde k volbě a vůdcem je zvolen jeden ze společníků, Mohammed Emin, který pro to má výborné předpoklady. Celým svým vzhledem a vystupováním dává najevo, že je někdo, kdo byl vychován k tomu, aby vydával rozkazy jako správný patriarcha. Učiní však velkou chybu, když jejich zajatce zpředchozího boje, Gasahl Gaboye, propustí na svobodu. Gaboy ychle sežene své společníky a Kara ben Nemsiho a jeho skupinu napadne znovu, tentokrát v Bebbehu.

  Boj neproběhne zrovna šťastně. Gasahl Gaboya je sice zabit, a tím je hrozba odstraněna, ale umírá i jeden ze společníků, vůdce poutníků Mohammed Emin. Nedaleko bojiště je i pohřben. Kromě jeho smrti se udála i další neštěstí, jsou zraněni Halef a Lindsay. Skupina se začne rozpadat, neboť Amad el Ghandur se od nich oddělí a vyrazí na cestu, aby mohl vykonat krevní mstu.

  Přepadení bylo vedeno proti jisté bohaté perské společnosti, se kterou se seznámili o něco dříve. Tato společnost je vlastněna Hassan Ardschir-Mirzou, který je ale momentálně na útěku. Kara ben Nemsi ve společnosti odhalí zrádce a Hassana Ardschir-Mirzu varuje. Proto může bezpečně uprchnout, odhodlán pokračovat v Karbalá. Kara ben Nemsi přijme jeho nabídku na práci, a vyráží jménem Hassana do Bagdádu obchodovat.

  Kara ben Nemsi spolu s Halefem dorazí do Bagdádu a ben Nesmi brzy zjistí, že jeden ze zrádců se jmenuje Selim Agha. Včas varuje Hassana, jenže mu nechce uvěřit – a krátce poté umírá i s celou svojí rodinou. Kara ben Nemsiho už proto v Bagdádu nic nedrží a odjíždí pryč.

  Cestou narazí na karavanu smrti, v níž je několik lidí nakažených morem. Štěstím v neštěstí je, že jsou nakaženi postupně, takže se o své umírající mohou postarat sami. Když se stav karavany zlepší, vyrazí Kara ben Nemsi a Halef dále, nejdříve do Haddedihnu a pak ještě dál, do Damašku. Během putování narazí na Jacuba Afaraha, o kterém se dozvídají, že je strýcem Isla ben Mafleise.

  Dorazí do Damašku. Jsou přijati a pohoštěni, jak se sluší a patří. Kara ben Nesmi náhodou narazí na Abrahima Mamura, který zde žije pod falešným jménem. Pokusí se uprchnout hned, jak jeho podvod vyjde najevo, ale Kara ben Nemsi s Halefem ho utéct nenechají a pronásledují ho. Abrahim Mamur prchá do Baalbeku. Nebo si to alespoň myslí naši společníci. Abrahim Mamur je obelstí a vyhne se jim přes Tripolis. Odtud pokračuje dále do Cařihradu. Kara ben Nemsi a Halef tam nakonec dorazí také.

  Setkají se tam s Omarem ben Sadekem, který stále pronásleduje vraha svého otce. Abrahim Mamur je hlavou skupiny bandidů a oni se proti němu spojí. Jejich společenství je úspěšné a nakonec se Mamurovi dostanou na kobylku. Omarovi je učiněno zadostiučinění, když zabíjí Abrahima Mamura.

  Osko, otec Senitzase, se připojí k našim společníkům. Společně mohou cestovat do Adrian Opelu (Edrenehu). Dervish, Ali Manach jsou už v Edrenehu a vlákají Kara ben Nemsiho do pasti. Tomu se však povede situaci otočit a Dervishe zatýká. Stejně tak Aliho Manacha, který umírá v policejní cele, zavražděn členy organizace, aby mu zabránili vypovídat, a tím přiznat spáchané činy a plány. Jediné, co společníkům zůstane a čeho se můžou držet, je seznam, který jim dává informaci o jistém Karanu Ormanu-Khanovi, který je v Meneliku a čeká na objevení. Kara ben Nemsi, Halef Omar a Osko vyráží.

  Napsal Pavel Moravec

  © 2014 Tomáš Volf