Mayovky

 • Úvodní stránka
 • Knihovna
 • Lexikon postav
 • Filmografie
 • O webu a autorech
 • Haller

  Stručný popis

  Naivní a poctivý úředník, který je na Západě úplný zelenáč. Neublížil by ani kuřeti a z toho, že by musel někoho zastřelit, má snad větší hrůzu, než z toho, že by mohl někdo zastřelit jeho.

  Z pohledu autora

  Po prérii kráčel pomalým a volným krokem chodec. Je to řídký úkaz tam, kde snad i ten největší chudák mívá aspoň jakous takous herku, a bylo i těžko určit, kam toho člověka zařadit. Měl na sobě městský oblek, ovšem už značně obnošený, což mu dodávalo mírumilovný vzhled, ale s tím zase nijak neladila stará, dlouhá puška, kterou si přehodil přes rameno. V tváři byl ten člověk bledý, přepadlý, bezpochyby následkem mnoha strádání z dlouhého pěšího putování.

  Ukázka z díla

  Dostal jsem se do sporu s vydavatelem tamních novin, slovo dalo slovo, a než jsem se nadál, vyzval mě na souboj. Pomyslete si, měli jsme po sobě střílet! Na třicet kroků! A já jsem v životě nedržel v ruce zbraň! Už jen při myšlence na to se mi dělaly před očima žluté a modré kruhy. A při představě, že bych mohl soupeře zasáhnout, mi prostě naskakovala husí kůže. Když jsem zvedal pušku, mířil jsem dobře čtyři metry vedle něho, sir! Přísahám! Vypálili jsme oba současně, jeho kulka mě minula, a moje – představte si, zasáhla ho rovnou do srdce! Nedovedu dodnes pochopit, jak se to mohlo stát! Vzal jsem hned nohy na ramena, ale co to bylo platné, byl to člověk od novin, měl spoustu přátel, vlivných lidí, a to na Západě něco znamená! Musel jsem se okamžitě ztratit – chápete? Měl jsem sotva kdy se rozloučit se svým představeným. Ten mi nahonem poradil, abych se uklidil do Sheridanu, dal mi dokonce doporučující list pro tamního inženýra. Můžete si ho přečíst, jestli chcete. Aspoň uvidíte, že mluvím čistou pravdu.

  Napsal Tomáš Volf

  © 2014 Tomáš Volf