Mayovky

 • Úvodní stránka
 • Knihovna
 • Lexikon postav
 • Filmografie
 • O webu a autorech
 • Ohnivá puška

  Základní informace

  V originále: Auf der See gefangen
  První vydání: 1895
  Oblast: Western

  Česká vydání

  • 1935 Toužimský a Moravec, Praha
  • 1940 Toužimský a Moravec, Praha
  • 1991 Magnet-Press
  • 2000 Toužimský a Moravec, Praha

  POZOR! Následující text vyzrazuje obsah i zápletky díla!

  Setkání s Ogallally

  Do hospody Irčana Vinklaye přijedou dva greenhorni. Kromě hospodského a několika lovců se zde setkají i se zálesáky Pittem Holbersem a Dickem Hammerdulem, ze kterých se snaží dostat informaci, kde najdou Sama přezdívaného Ohnivá puška. Když Dickovi začnou vyhrožovat puškou, rychle je zpracuje a uklidní. Oni se mu ale představí jako Jindřich Mertens, synovec Sama, a Petr Wolf, jeho přítel z Evropy, a tak se Dick rozhodne odvést je k Samovi.

  Mezitím přijde do krčmy Vinnetou a chce zde nakoupit. Když mu hospodský odmítne prodat munici, protože je indián, pohrozí mu Vinnetou nožem, že bude prodávat všem stejně, a tak i díky svému jménu dostane, co chce. Pittu a Dickovi oznámí, že Sama chtějí přepadnout Ogallallové a bez rozloučení odjíždí do prérie.

  Po cestě k úkrytu skupiny, kterou Sam vede, narazí Dick, Pitt, Jindřich a Petr na stopy Ogallallů a Vinnetoua, který jim sdělí, že indiáni plánují vytrhat koleje a vykolejit vlak. Apačský náčelník zůstane u kolejí a sleduje činnost indiánů, zatímco se ostatní vydávají naproti vlaku. Když ho zastaví, zorganizují z cestujících bojovou jednotku. Ve vlaku také cestuje právě Sam, který se ujme velení, a tím značně vypomůže k vítězství nad indiány vedené Matto Sihem. Přeživší indiáni utečou a Dick oznámí Samovi, kdo jsou Jindřich a Petr. Na základě dopisu, ve kterém Sam svého synovce zve do Evropy, jim Ohnivá puška uvěří a přijme je. Dickovi se to ale nezdá, a tak je v noci sleduje a zjistí, že jsou to podvodníci spolčení s Ogallally. Neví ale, že vědí, že je vyslechl, a tak je nezadrží při útěku a ve spánku jsou přepadeni indiány, čemuž se vyhne jen Vinnetou, protože byl zrovna mimo tábor.

  Pravý synovec

  Přibližně ve stejnou dobu přijíždí do Vinklayeho hospody policista Treskow, námořník Petr Polter a pravý Samův synovec Henry Thieme. Dozvídají se, že falešný Jindřich už tudy projel, a tak se přidají k lovci Benu Cunningovi a vyráží k Samovi. Cestou narazí na stopy a zjistí, co se událo, a vydají se Samovi a jeho druhům na pomoc. Setkají se s Vinnetouem a společnými silami všechny osvobodí.

  Falešného synovce i jeho přítele drží v zajetí a mají v plánu předat je přes policistu Treskowa spravedlnosti, protože kromě okradení Samova synovce mají na svědomí spoustu zločinů, které spáchali na lodi Horrible jako Kapitán Kajman a Jean Letrier. Ten ale čeká, až se několik lovců vydá do města, protože se necítí na to jet se zajatci sám.

  Během těchto dnů se Pitt, Dick a Petr vydají na lov a spatří stopy Ogallallů. Vydají se po nich a nechají se vlákat do pasti a zajmout. Petr ale díky své síle přetrhne řemeny a ujede. Vzburcuje osádku tajné jeskyně a připraví se na útok indiánů. Hravě je zneškodní a vydají se skoro všichni zachránit Pitta s Dickem. Mezitím jim ale utečou oba zajatci a vrátí se, když je jeskyně skoro prázdná. Ukradnou tašku s depozitními listy a prchají do San Francisca.

  Vlaštovka a Horrible

  Ačkoliv se za nimi lovci skoro ihned vydávají, díky náskoku se dostanou do města dříve. U koňského handlíře Jonathana Livingstona vymění jeden depozitní list za peníze a trochu se zaopatří. Zjistí, že jejich bývalá společnice na lodi, Miss Admiral, se zde vydává za šlechtičnu a plánuje spolu s jejich bývalým důstojníkem Dlouhým Tomem krádež Horriblu, který stojí v přístavu. Pozve k sobě na večírek poručíka Jennera, který na Horriblu velí, i mnoho dalších a otráví je. Opatrně se do toho zamíchají a po uloupení lodi nad ní přebírají kontrolu, což jim umožňuje i víra v neporazitelnost kapitána Kajmana.

  Když do města přijede Sam se svými lovci a zjistí, kam unikli lupiči s jejich penězi, snaží se sehnat loď, která by je dohnala. Shodou okolností přijede do přístavu loď Vlaštovka, vůbec nejrychlejší bojová loď, pod velením poručíka Parkera, který se rozhodne jak Jonnerovi, tak lovcům pomoci a vydává se za Horriblem.

  Na radu Petra Poltera Vlaštovka mine přístav, kde Horrible doplňuje zásoby, a předstírá poničenou loď v tísni. Kapitán Kajman ji chce napadnout, ale většina posádky ho ve tmě obepluje na člunech a vyšplhá na palubu jejich lodi na zádi, kde si jich nikdo nevšimne. Díky tomu jsou všichni zajati a Horrible navrácen armádě Spojených států.

  U matky Thickové

  Poslední část knihy se odehrává v hostinci u matky Thickové, kde se vypravuje o tom, jak Vlaštovka nejen zajala piráty z Horriblu, ale jak také cestou do New Yorku lstí zneškodnila pancéřový parník Florida. Vtom do lokálu vstoupí Petr Polter a začne o všem vypravovat a brzy se k němu připojí i ostatní posádka a lovci z Vlaštovky. Všichni v hostinci přespí a Sam se rozhodne podívat se za příbuznými do Evropy, ale prohlásí, že se zase do prérie vrátí.

  Napsal Tomáš Volf

  © 2014 Tomáš Volf