Mayovky

 • Úvodní stránka
 • Knihovna
 • Lexikon postav
 • Filmografie
 • O webu a autorech
 • Tehua Benderová

  Další jména

  Slunce, Kolma-puši, Černé oko, Temné oko

  Stručný popis

  Krásná indiánská žena, která po mnoha útrapách nasadila masku záhadného indiánského muže. V tomto přestrojení pátrala po svých synech a zločincích, kteří jí zničili celý život.

  Z pohledu autora

  Bylo taky proč být překvapen! Tam za kamenným valem, za prstencem hradbičky, ve stínu starých stromů totiž seděl - náčelník Apačů, Vinnetou! Ano, opravdu to tak bylo, a kdybych neměl svého přítel po pravici, kdybych se ho nebyl v té chvíli sám dotýkal, musil bych přísahat, že ten prostovlasý muž s vrkočem modročerných vlasů, jejichž uvolněný pramen jako by stékal neznámému na ramena, je Vinnetou. Na nohách měl krásné mokasíny, také kožený lovecký kabát a kožené legginy prozrazovaly jemnou práci, kolem pasu měl obtočen jakýsi pestrý přehoz, za ním vězel jen nůž, jinak žádná zbraň, jen dvouhlavňová puška mu ležela volně po boku. Kolem krku na řemíncích a provázcích visely různé drobné ozdobné předměty, ale kupodivu nic, co by připomínalo medicínu. Ten člověk byl tak podoben Vinnetouovi, že jsem se stále nemohl probrat z úžasu. Vážné a přísné tahy obličeje měly v sobě nicméně cosi jemného, výrazné lícní kosti nebyly rozhodně zdůrazněny nadmíru, zádumčivé oči se černě leskly, energické tahy obličeje vystupovaly zvlášť kolem rtů a u kořene ušlechtile modelovaného nosu. Jen celkový výraz obličeje budil dojem člověka asi o něco staršího než Vinnetou - bezesporu ušlechtilého, oduševnělého, kdysi velmi krásného. Ale cosi tu přesto jaksi nesouhlasilo, jako by se přísné rysy v tváři nesrovnávaly s něhou černých očí, jako by ten Indián nebyl tím, čím se mi zdál, a jako by se mi nezdál být tím, kým se mi jevil. Jako by ho obestírala rouška záhady.

  Ukázka z díla

  „Hrubá?" Kolma-puši zavrtěl hlavou. "Proč hrubá? Proč to bílý lovec říká? Je snad od Dicka Hammerdulla jemné, když mě vší mocí nutí mluvit? Tlustý lovec snad zná dost dobře Západ, aby věděl, že je někdy lépe nevědět - třeba odkud kdo přichází a kam jede. Ten, kdo neřekne cíl své cesty, nevydává se v nebezpečí, že bude přepaden. Dick Hammerdull by si to měl zapamatovat."

  Apanačka - syn
  Old Surehand - syn
  Padre Ditericko - bratr
  Tokbela - sestra

  Výskyty postavy

  Napsal Tomáš Volf

  © 2014 Tomáš Volf