Mayovky

 • Úvodní stránka
 • Knihovna
 • Lexikon postav
 • Filmografie
 • O webu a autorech
 • Inču-čuna

  Další jména

  Dobré slunce

  Stručný popis

  Spravedlivý a moudrý apačský náčelník, který díky vlivu Klekí-petry civilizuje svůj kmen i sebe natolik, že se o nich nedá v žádném případě říct, že jsou divoši.

  Z pohledu autora

  Otec byl jen o málo vyšší, než bývá člověk střední postavy, ale urostlý a statný. Každý jeho pohyb svědčil o pěstěném, obratném těle. Kráčel se zvláštní přirozenou ušlechtilostí a jeho tvář byla – jak u Indiánů bývá – vážná a přísná, ačkoliv neměla obvykle ostré a hranaté rysy. Z očí klidného, téměř mírného výrazu prýštilo jakési vnitřní soustředění, které na lidi jeho kmene určitě mocně působilo. Černé vlasy stočené do vrkoče zdobilo jediné orlí pero, znamení náčelnické hodnosti. Oblek byl velice jednoduchý; kožený lovecký kabát, mokasíny, legginy s třepením, všechno v nejlepším provedení. Za pasem vězel nůž a několik váčků na ty nepostradatelné maličkosti, jež lovec na Západě potřebuje na každém kroku. Váček s medicínou měl zavěšen kolem krku, společně s dýmkou míru s hlavičkou uhnětenou z posvátné hlíny. V ruce držel dvouhlavňovou pušku, jejíž pažba byla hustě pobita stříbrnými hřeby.

  Ukázka z díla

  To je nemožné. Jak by mohl být Inču-čuna tvým hostem, když ty jsi na jeho půdě a v jeho lese a na jeho prérii? Bílí mužové nechť se však posadí – ale vidím, že přijíždějí ještě další bledé tváře.

  Nšo-či - dcera
  Vinnetou - syn

  Výskyty postavy

  Napsal Tomáš Volf

  © 2014 Tomáš Volf