Mayovky

 • Úvodní stránka
 • Knihovna
 • Lexikon postav
 • Filmografie
 • O webu a autorech
 • Vinnetou I

  Základní informace

  V originále: Winnetou I
  První vydání: 1893
  Oblast: Western

  Česká vydání

  • 1901 Josef R. Vilímek, Praha
  • 1908 Josef R. Vilímek, Praha
  • 1922 Vojtěch Šeba, Praha
  • 1927 Vojtěch Šeba, Praha
  • 1930-1932 Toužimský a Moravec, Praha
  • 1939-1940 Toužimský a Moravec, Praha
  • 1943-1944 Toužimský a Moravec, Praha
  • 1965-1966 Mladá fronta, Praha
  • 1965 SNDK, Praha
  • 1967 SNDK, Praha
  • 1976 Albatros, Praha
  • 1968 SNDK, Praha
  • 1987 Albatros, Praha
  • 1990 Kentaur
  • 1993-1994 Návrat, Brno
  • 1997-1999 Návrat, Brno
  • 2000-2001 Levné knihy KMa
  • 2006-2007 Toužimský a Moravec, Praha

  POZOR! Následující text vyzrazuje obsah i zápletky díla!

  Do prérie

  Old Shatterhand se vypraví do Ameriky, aby našel lepší uplatnění než v Evropě. Ze začátku se nechá zaměstnat v New Yorku, ale práce ho nebaví, a tak se přestěhuje do Saint Louisu, kde v jedné vystěhovalecké rodině působí jako soukromý učitel.

  Ve městě se seznámí s puškařem Henrym, který postupně zkouší, jestli umí střílet a rozumí si s koňmi, a poté ho přivede do společnosti, kde proběhne test jeho zeměměřičských znalostí. Jelikož uspěje, domluví mu Henry práci zeměměřiče, ve které má vyměřit úsek plánované železniční tratě.

  Dostává se mezi skupinu dalších zeměměřičů - Riggse, Bellinga a Marcyho, k svému nadřízenému Bancroftovi, k partě pochybných westmanů pod vedením opilce Rattlera a mezi zálesáky Sama Hawkinse, Dicka Stona a Willa Parkera.

  Sam Hawkins přijme Old Shatterhanda do učení a ten si během několika dní vyzkouší lov bizonů, chytání mustangů i zabití medvěda grizzlyho. Když se práce blíží ke konci, navštíví je vedoucí sousední skupiny White a oznámí jim, že oni jsou s prací hotovi a upozornil je na přítomnost indiánů, kteří nejsou se stavbou železnice srozuměni.

  Setkání s Apači

  Jeho slova jsou záhy potvrzena. U vyměřovaného úseku se objeví náčelník Apačů Inču-čuna, jeho syn Vinnetou a apačský učitel Klekí-petra. Zakážou dále vyměřovat na jejich půdě a dávají všem hodinu na rozmyšlenou, jestli odejdou, nebo ne.

  Když se vrátí, dozví se, že Bancroft nechce odejít, a tak odchází, ale varují všechny přítomné, že odteď jsou jejich nepřátelé. Opilý Rattler se pokusí zastřelit zezadu Vinnetoua, ale Klekí-petra před něj skočí a je sám usmrcen. Apačové mrtvého odnesou beze slova, což jednoznačně znamená příslib kruté pomsty.

  Tábor zeměměřičů si láme hlavu, co se bude dít dál, když vtom se na ně usměje štěstí a potkají Kiowi na válečné stezce proti Apačům. Jelikož se s nimi Sam Hawkens dobře zná, rychle přemluví zvěda Baa, aby přivedl hlavní oddíl i s náčelníkem Tanguou.

  Když přijedou, náčelník má nejprve v úmyslu ovládnout tábor a získat kořist, ale lstí mu to Sam Hawkens rozmluví. Společně vymyslí plán, jak se zmocnit Apačů. Ten se jim i podaří a zajmou všechny včetně náčelníka a jeho syna. Trojice lovců s Old Shatterhandem mají ovšem v plánu náčelníky vysvobodit a chystají noční akci, kterou měli podle původního plánu provést jen Sam Hawkens a Dick Stone. Old Shatterhand to ale nechce zkousnout a požádá o zkoušku, jak dobře se umí plížit. Jejím cílem je zjistit, jestli náčelník Tangua spí. Místo toho, aby se plížil k Tanguovi se ale dostane k zajatcům, osvobodí je a uřízne kus Vinnetouových vlasů. Když se vrátí, indiáni uprchnou.

  V zajetí

  Kiowové se rozhodnou všechny indiány zabít, ale Old Shatterhand s přáteli zajme náčelníka a dva podnáčelníky. Výměnou za jejich život a svobodu je boj na život a na smrt mezi Old Shatterhandem a Metan-akvou. Old Shatterhand vyhraje a zachrání tak Apače před usmrcením, Tangua ale najde kličku ve svém slibu a rozhodne se je umořit hladem a žízní. Během toho ale tábor přepadnou Apačové. Trojice lovců se stihne schovat v křoví a čekat na výsledek, Old Shatterhand se ale při útěku střetne s Inču-čunou a musí bojovat. Podaří se mu ho omráčit, ale vtom se na místě objeví Tangua a chce si vzít jeho skalp. Old Shatterhand omráčí i jeho, ale je u toho říznut do ruky. Na scénu se dostává Vinnetou, který vidí nehybná těla Inču-čuny a Tanguy potřísněná krví a Old Shatterhanda. Domyslí si to nejhorší a vrhá se na bělocha. Zásah jeho nože se sveze po plechové krabičce, kterou nosil Old Shatterhand v náprsní kapse, a projede mezi krkem a čelistí hluboko do úst. I takto zraněn se Old Shatterhand brání zuby nehty a dokáže Vinnetoua omráčit, ale hned nato je však omráčen ránou pažby pušky.

  Kromě něj, Sama, Dicka, Willa a Rattlera indiáni všechny bělochy zabijí a odtáhnou do svého puebla. Zde je Old Shatterhand ošetřován Vinnetouovou sestrou Nšo-či a postupně nabývá na síle, až je natolik silný, že přijde den jejich smrti. Všichni čtyři jsou uvázáni u kůlů a začíná s nimi nespravedlivý a předem rozhodnutý proces. Tomu napomáhá i Tangua, který se jim mstí a tvrdí, jak lačnili po krvi Apačů. Old Shatterhand se proti tomu ale směle ohradí a hájí se tak, že je mu nakonec dovoleno život pro sebe i své společníky vybojovat v plaveckém závodě. Old Shatterhand musí přeplavat řeku Rio Pecos a dotknout se osamělého cedru na druhém břehu. Za ním se pustí tomahawkem ozbrojený Inču-čuna a musí mu v tom zabránit.

  Old Shatterhand chytře předstírá, jaký je mizerný plavec a jak má z vody strach. Inču-čuna ho skopne do vody, na což on čekal a rychle pod vodou přeplave k místu u břehu, kde se může nezpozorován nadechnout, a takto pokračuje až na druhý břeh. Když Inču-čuna zjistí, že se nechal oklamat, plave za ním a pokusí se ho zadržet vrženým tomahawkem. Old Shatterhand se mu vyhne a Inču-čunu omráčí. Poté se dotkne cedru.

  Všichni na druhém břehu si myslí, že Inču-čunu zabil, a tak indiáni vztekle plavou na druhý břeh. On je ale zastaví a chce mluvit jen s Vinnetouem. Když ten přijde, zjistí, jak vše bylo, a Od Shatterhandovi se omlouvá. Když je mu navíc ukázán pramínek jeho vlasů, které mu Old Shatterhand uřízl, zjistí Apači, že jsou mu vlastně vděční za život svých náčelníků.

  Když se vše vyjasní, vyzve Old Shatterhand Tanguu na souboj, aby s ním zúčtoval za jeho urážky a lži. Tangua se snaží vše ovlivnit, a tak vybírá zbraň, vzdálenost, místo a vše ostatní, jen aby měl výhody na své straně. Vinnetou mu to neplánuje umožnit, ale Old Shatterhand si je jistý a vše mu umožní. Tangua si k němu stoupne bokem, aby byl zásah těžší a Old Shatterhand ho varuje, že takhle mu prostřelí obě kolena místo jednoho, na které bude mířit. Tangua mu samozřejmě nevěří a své výstřely pokazí, kdežto Old Shatterhand pálí přesně a obě kolena mu prostřelí.

  Kiowové jsou poté vyhnáni a lovci se u indiánů zabydlí. Zjistí, že zatímco jsou v pueblu, má být venku umučen Rattler. Old Shatterhand se ho snaží zachránit, ale Rattler je tak zatvrzelý, že se mu to nedaří. Když pak mučení začne, Rattler tak strašně křičí a prosí, že se indiánům natolik znechutí, že je vhozen do řeky a zastřelen malými chlapci.

  Po tom všem následuje pohřeb Klekí-petry, na němž uzavřou Vinnetou a Old Shatterhand pokrevní bratrství. Vinnetou pak v průběhu dalších týdnů učí Old Shatterhanda všemu, co je v prérii a divočině potřeba. Během tohoto výcviku Old Shatterhand také zjistí, že se do něj Nšo-či zamilovala. Mezitím si svůj románek prožívá i Sam Hawkens, který se začne stýkat s indiánkou Kliuna-ai. Tento vztah ale rychle skončí ve chvíli, kdy se ona dozví, že Sam nemá skalp.

  Jednou se Old Shatterhand rozhodne, že je čas, aby se vrátil do města a dal alespoň nějaké záležitosti do pořádku. Inču-čuna s Vinnetouem, Nšo-či a třiceti indiány se vypraví s ním, aby mu nejprve pomohli dokončit vyměřování a poté odvedli Nšo-či do Saint Louis, kde se má naučit zvykům a schopnostem bělošek. Cestou potkají skupinu čtyř kovbojů vedenou Santerem, která se zdá být naprosto neškodná, ale jelikož jim Sam Hawkens prozradí trochu moc, chvíli je sledují, ale nic nápadného nezjistí. Druhý den se Inču-čuna s dětmi vydává do hor pro zlato. Old Shatterhand se mezitím prochází po lese a najde čtyři opuštěné koně kovbojů, které potkali nedávno. Rychle si uvědomí, co se děje, a rozjede se plnou rychlostí ve stopách náčelníků.

  Do hor přijíždí za výstřelů pušek a nachází Inču-čunu, Nšo-či a jednoho z bělochů mrtvé. Ostatní se snaží obklíčit a zneškodnit Vinnetoua, když se ale do toho Old Shatterhand vloží, zůstane naživu jen Santer, který uteče do lesa.

  Zatímco se musí dle indiánských zvyků Vinnetou starat o mrtvé, vrátí se Old Shatterhand pro zbytek skupiny a vydávají se po stopách Santera. Ten se ale díky svému náskoku dostane pod ochranu Kiowů, kteří navíc zajmou Sama Hawkense.

  Old Shatterhand s ostatními poznají, že nemají žádnou šanci Santera nyní dostat, vrací se za Vinnetouem a věří, že se Kiowové pustí za nimi. To se opravdu stane, ale Santer se štěstím vyslechne Vinnetoua i Old Shatterhanda a Kiowy varuje, díky čemuž se oni vrací do své vesnice.

  Vinnetou a Old Shatterhand se tam se skupinou vydávají také a zjistí, že Santer bydlí na kraji vesnice v dřevěné chatrči a Sam Hawkens je vězněn na malém ostrůvku uprostřed řeky. Rozdělí se, Vinnetou se pokouší chytit Santera a Old Shatterhand osvobodit Sama. Vinnetou je ale odhalen, a tak jsou oba plány zmařeny, ale Old Shatterhand narazí na náčelníkova syna Pidu a zajme ho.

  Vinnetou zjistí, že se Santer snaží uprchnout, a hned se se svými bojovníky vydává za ním, zatímco Old Shatterhand vymění Sama Hawkense za Pidu.

  Napsal Tomáš Volf

  © 2014 Tomáš Volf