Mayovky

 • Úvodní stránka
 • Knihovna
 • Lexikon postav
 • Filmografie
 • O webu a autorech
 • Old Firehand

  Další jména

  Winter

  Stručný popis

  Jeden z nejznámějších zálesáků na divokém západě. Dříve dělal lesníka v Evropě, kde také zanechal syna, a poté chtěl zkusit štěstí v Americe, kde nakonec zůstal. Ačkoliv je to poctivý a slušný chlap, nestydí se zabíjet. V minulosti prošel mnoha těžkostmi, když přišel skoro o celou rodinu.

  Z pohledu autora

  Byl to už starší člověk, překročil zřejmě vrchol mužného věku, ale jeho oči zářily bystrostí, energií a sebedůvěrou oněch lidí, kteří dokázali, že se dovedou se vším na světě vyrovnat vlastní silou. Dlouhý, trochu už prošedivělý vous mu sahal téměř na prsa a také prokvetlé vlasy splývaly dlouze až skoro na ramena. Každému, kdo se na toho člověka podíval, musela být na první pohled nápadná jeho mohutná, přímo obří postava. Legginy s třepením po stranách, bohatě vyšívané a sahající sotva po kolena, měl zastrčené do vysokaček. Přes krátkou kazajku z jelenice měl navlečen lovecký kabát ze silné bizoní kůže a vespod ještě dost nápadnou vestu z měkoučké, doběla vydělané srnčí kůže. Mohutná bedra obepínal široký, přezkou vyzdobený pás (vězelo za ním několik příručních zbraní) a kolem silného krku se pohupoval řetěz z trháků šedých medvědů i hliněná dýmka míru, pěkná, i když jednoduchá umělecká práce. Švy loveckého kabátu zdobily jako obruba grizzlí drápy – podle toho, co měl našito a co viselo na řetězu, jich musel složit pěknou řádku. Na hřebíku ve stěně, přímo za jeho zády, visel zřejmě jeho klobouk, úctyhodný bobří širák s nápadně širokou střechou, a dokonce s celým bobřím ocasem namísto stuhy. V životě jsem toho člověka neviděl, a přesto jsem ho poznal hned při prvním pohledu, sotva jsem na něm utkvěl očima. Ano, neviděl jsem ho nikdy, ale slyšel jsem o něm snad už tisíckrát u táborových ohňů, v indiánských vigvamech na severu na březích Saskatchewanu i na jihu na pomezí Llana estacada, mezi trappery i mezi vojáky. Ti všichni mluvili o něm, o jeho odvážných činech, ti všichni mi ho tisíckrát popisovali právě tak, jak jsem ho teď před sebou viděl na vlastní oči. Jedním slovem: přede mnou neseděl nikdo jiný než – Old Firehand.

  Ukázka z díla

  Já vím, jak se na tyhle věci díváte vy, dost jsem o tom slyšel. Jenže vy jste neprožil to co já – proto mám trošku jiné názory. A pak: tuhle sběř vede Parranoh a to je ničema, zrádce, lump, stonásobný vrah nebo jak si ho chcete pokřtít. A ten nesmí uklouznout. Mám nevyřízený účet, sir, a v těch nevyúčtovaných položkách je krev!

  Harry - syn
  Ribanna - manželka
  Tah-ša-tunga - tchán

  Napsal Tomáš Volf

  © 2014 Tomáš Volf