Mayovky

 • Úvodní stránka
 • Knihovna
 • Lexikon postav
 • Filmografie
 • O webu a autorech
 • Vinnetou II

  Základní informace

  V originále: Winnetou II
  První vydání: 1893
  Oblast: Western

  Česká vydání

  • 1901 Josef R. Vilímek, Praha
  • 1908 Josef R. Vilímek, Praha
  • 1922 Vojtěch Šeba, Praha
  • 1927 Vojtěch Šeba, Praha
  • 1930-1932 Toužimský a Moravec, Praha
  • 1939-1940 Toužimský a Moravec, Praha
  • 1943-1944 Toužimský a Moravec, Praha
  • 1965-1966 Mladá fronta, Praha
  • 1965 SNDK, Praha
  • 1967 SNDK, Praha
  • 1976 Albatros, Praha
  • 1968 SNDK, Praha
  • 1987 Albatros, Praha
  • 1990 Kentaur
  • 1993-1994 Návrat, Brno
  • 1997-1999 Návrat, Brno
  • 2000-2001 Levné knihy KMa
  • 2006-2007 Toužimský a Moravec, Praha

  POZOR! Následující text vyzrazuje obsah i zápletky díla!

  Kniha Vinnetou II je rozdělená na dva nesouvisející celky. Jedna část se věnuje putování Old Shatterhanda a Old Deatha, druhá pak Old Firehandovi, jeho skupině lovců a temné minulosti, kterou mají Old Firehand a Vinnetou společnou.

  Old Death

  Policejním detektivem

  Když se Old Shatterhand vrátí ze svých toulek světem, na které se vydal, když jemu a Vinnetouovi unikl Santer do Ameriky, potřebuje si sehnat nějaké peníze. Stává se policejním detektivem pod vedením ředitele detektivního ústavu Josym Tailorem a po několika úspěšných případech dostává jeden zapeklitější. Syna boháče, lehce pomateného básníka, Williama Ohlerta unesl jeho falešný psychiatr Gibson.

  Old Shatterhand se za ním vydává, ale on mu vždy unikne. Během tohoto procesu se seznámí se stopařem Old Deathem, kterému sice nepřizná, jaké je jeho povolání, ale on to uhodne sám. Tato známost se mu brzy vyplatí, protože brzy ztrácí stopu, ale je na ni zase naveden poté, co se s Old Deathem znovu nečekaně setká a on mu pomůže.

  V průběhu čekání na loď se oba dostanou v hospodě u Landlorda do rvačky s bandou výtržníků vedenou Blythem a setkají se také s Vinnetouem, který má ale nějaké poslání pro Juareze, který válčí s císařem Maxmiliánem, a tak s ním Old Shatterhand mohl prohodit jen několik slov.

  Ve službách Juareze

  Když se loď pro oba najde, nastoupí na ni i s bandou opilců, se kterou měli problémy ve výčepu. Ti se je na lodi pokusí oběsit, ale díky kapitánově pomoci vše šťastně dopadne. Když se vylodí, zjistí u zástupce majitele lodi, že by mohli přespat u kováře George Langa a že ho najdou nejspíš v hospodě. Najdou ho, a jelikož shodou okolností Old Death zachránil v minulosti synovi kováře život, mají o nocleh postaráno. Kovář je navíc zavede ke Cortesiovi, u kterého dostanou koně, pasy obou armád a doporučení pro připojení k armádě na základě tvrzení, že se chystají přidat k Juarezovi. Navíc jim také Cortesio prozradí, kam se dva hledaní dali, a tak jsou opět na stopě.

  Při putování se šikovným černochem Hektorem, kterého jim seňor Cortesio přidělil jako doprovod, narazí při cestě kolem pevnosti Fort Inge na oddíl vojáků vedený seržantem, který slouží pod Old Deathovým známým majorem Websterem a od kterého se dozví, že v pevnosti měla proběhnout vyjednávací schůze Komančů a Apačů, během které Komanči své vyjednávací protějšky napadli a vojáci tomu nezabránili. Proto Apači vykopali jak proti Komančům, tak proti bělochům válečnou sekeru.

  Při další cestě se zastaví a utáboří v malém lesíku, u čehož se je snaží špehovat komančský bojovník, kterého ale Old Death omráčí a zajme. Brzy ho ale propustí a ujistí ho, že jsou jeho přátelé. On je zavede mezi své spolubojovníky, které vede Avat-vila. Jelikož se jeho otec Ojo-koltsa velmi dobře zná s Old Deathem, vykouří spolu tito dva brzy dýmku míru a skupina zde přenocuje.

  Na druhý den se rozloučí a pokračují dál na farmu dona Atanasia, kde kromě své a jeho rodiny nachází také zraněného Apače Inda-niše, který unikl z pevnosti. Mimo to zjistí, že Gibson a Ohlert zde byli jen několik hodin před nimi. Snadno by je brzy dohnali, ale oni prozradí početné skupině Komančů Apače, a tak Komanči celou usedlost obklíčí.

  Mezi Komanči

  Old Shatterhandovi se ale podaří tajným východem uklidit Apače k řece, a tak poté, co Old Death svolí k prohlídce usedlosti, Komančové nenajdou vůbec nic. Od té chvíle považují Old Deatha a ostatní za přátele, a jim se tak podaří dostat až k velké skupině indiánů, která chce přepadnout vesnice Apačů pod vedením Ojo-koltsi.

  Komančové u sebe nechávají i Gibsona s Ohlertem, ale ti jsou domluveni s Apači, kteří se ke Komančům vetřeli s tím, že jsou z kmene Topiů. Společně zavedou Komanče do pasti, ze které se jen díky Vinnetouovi dostane Old Death s ostatními. Běloši jim ale bohužel stihnou ujet. Vinnetou se pokusí vyjednávat, ale Ojo-koltsa po něm vystřelí a Vinnetou mu nezůstane nic dlužen. Ani pod vedením náhradního náčelníka Skákajícího jelena nejsou Komančové rozumnější a jelikož se odmítnou vzdát, Apači je postřílí.

  Bonanza

  Skupina doplněná o Vinnetoua se vydává dál a narazí na zlatokopa zahrabaného po krk v písku. Když ho vysvobodí, zjistí, že se jmenuje Tadeo Sandia a spolu se svým společníkem Fredem Hartonem jsou z nedalekého naleziště. Potkali Gibsona, Ohlerta a skupinu Cimarů. Ti je zajali a mučili, aby od nich zjistili, kde je naleziště, což Fred nevydrží a vede je. Dozvídají se také o Fredovi, že ho kdysi jeho bratr Edvard připravil o peníze, a tak musel Fred vzít takovou práci. Kromě toho zjistí, že Langův zeť Uhlmann, který si bere jeho dceru Agnes, našel veliké naleziště stříbra a stal se zámožným mužem.

  Jelikož zrovna padá soumrak, nemůžou se vydat na další cestu, a tak se uloží ke spánku. Old Death a Old Shatterhanda nemohou spát, a tak se brzy sejdou kousek od tábora, kde se Old Shatterhand dozví, že Edvard Harton je ve skutečnosti Old Death a že vydělal spoustu peněz a chce se s bratrem opět vyrovnat.

  I na základě těchto informací vyrazí co nejrychleji do bonanzy, ale neví, že Fred unikl a dostal se tam a že bonanza očekává útok, a tak, když tam Old Death spěchá, aby je varoval, je jedním ze zlatokopů zastřelen. Poté se Uhlmann a Old Shatterhand dohodnou na obraně, odrazí útok a navíc zajmou Gibsona i Ohlerta. Gibson se pokusí na Old Shatterhanda zaútočit a je jedním z obyvatelů naleziště zastřelen.

  Ohlertův psychický stav se bez vlivu Gibsona znatelně zlepší, a když ho Old Shatterhand předá otci a přijme plat, ukončí svou službu a doprovází Hartona do Sonory k velikému nalezišti, které našel Old Death.

  Old Firehand

  Ponkové

  Old Shatterhand s Vinnetouem se chtějí vypravit k Navajům a Nijorům urovnat nějaké neshody, ale narazí na skupinu vezoucí zlato a Old Shatterhand svolí, že je doprovodí do pevnosti Fort Scott. Když se odpojí a jede na místo, kde se má sejít s Vinnetouem, zkracuje si cestu přes naleziště ropy, kde si i plánuje mimo jiné doplnit zásoby. Potká se ale ještě před nalezištěm s majitelem naleziště Emerym Forsterem a mladíkem Harrym, který mu je sympatický. Emery mu ukradne koně a Old Shatterhand to vůbec neřeší, což Harry pochopí jako zbabělost a urážího. Poté, co si nakoupí, chce vyslídit, co je Harry zač, ale ropa vzplane a celá kotlina se mění v peklo, ze kterého se dostane jen on s Harrym, protože je stihne odvést jeho kůň Hatátitlá, kterého si samozřejmě vezme zpátky.

  Poté, co se Harry probere z mdlob, urazí Old Shatterhanda znovu a nařkne ho, že požár způsobil on. Ten to nekomentuje, odjede a za krátký čas se setkává s Vinnetouem. S tím vyslídí tábor indiánů z kmene Ponků vedenou bílým náčelníkem Parranohem. Zjistí, že se chystají napadnout vojenskou pevnost Fort Niobara, a pochopitelně tomu chce zabránit. Cestou z výzvěd ale narazí ve tmě na neznámého člověka a svede s ním vysilující a tichý zápas, který nikdo nevyhraje, a spíš oba se raději stáhnou.

  Když s Vinnetouem přijedou do pevnosti, naleznou v ní kromě plukovníka Merrilla i Old Firehanda a ukáže se, že to s ním se večer setkal a bojoval. Samozřejmě to hned urovnají a začnou připravovat obranu pevnosti.

  Předstírají, že o útoku nikdo neví, a snadno tak vlákají indiány do pasti. Parranoh, po kterém pasou Vinnetou i Old Firehand, se pokusí utéct, ale Old Shatterhand ho doběhne a probodne ho. Vinnetou si vezme jeho skalp, ale Old Firehand někam zmizí. Vydají se ho hledat a najdou ho, jak bojuje se značnou přesilou, ze které mu pomůžou, ale on se nevyhne delšímu léčení.

  Ve skrýši

  Když se plně zotaví, vydají se společně do jeho přírodní pevnosti, kde se setkají mimo jiné i se Samem Hawkensem, Dickem Stonem, Willem Parkerem a Harrym, který zjistí, jak se věci mají, a přijde se Old Shatterhandovi omluvit.

  Jednoho dne se vydávají sesbírat pasti a narazí na výzvědný oddíl Ponků, který zneškodní, a zjistí, že jich přišly snad dvě stovky. Když se tam vypraví i s Old Firehandem, narazí na další průzkumný oddíl vedený Parranohem, který zřejmě přežil Shatterhandovu ránu. Náčelníka zajmou a zbytek zneškodní, kromě dvou, kteří stihnou utéct.

  Po návratu vyšlou Willa Parkera a Dicka Stonea do Fort Randallu pro vojenskou pomoc a začínají se připravovat k obraně před Ponky. Harry mezitím vypráví Old Shatterhandovi svůj příběh, jak se Vinnetou a Old Firehand zajímali o jeho matku Ribannu, dceru Tah-ša-tungy, která si nakonec vybrala Old Firehanda.

  Ti spolu byli šťastní a narodil se jim právě Harry, se kterým se ale později Old Firehand vydal do Evropy, kde nechal druhého syna. Harry tam chtěl nejdříve zůstat, ale vrací se a nachází tábor Assiniboinů zničený a spálený. Zjistí, že se Parranoh spojil s kmenem Černokožců a ty, které nepovraždili, odvlekli. Shodou okolností sem přijíždí i Vinnetou a všichni tři se vydávají za pomstou. Nakonec podlehnou přesile a Ribanna je i s malou holčičkou je zastřelena, ale Old Firehand s Vinnetouem utečou a oba přísahají pomstu.

  Útěk ze zajetí

  Old Firehand, Harry a Vinnetou se chtějí pomstít na místě, kde Parranoh napáchal své zločiny, ale přepadnou je cestou Ponkové a jen díky bleskovému zásahu Old Shatterhanda se všichni zachrání. Vrátí se do pevnosti a dokonce se lovcovi Jackie Cornerovi podaří ukrást jim koně. I přes to jsou v noci přepadeni, protože Parranoh také zná úkryt a přivede indiány z jiné strany. Během tohoto přepadu jsou skoro všichni lovci pozabíjeni, přežijí pouze Old Shatterhand, Vinnetou, Harry a Sam Hawkens.

  Sam si naštěstí v rukávu schová nůž, a tak se díky němu všichni šťastně dostanou ze zajetí. Vinnetou zastřelí Parranoha a vojáci, kteří přispěchají na pomoc, zbylé Ponky a rozpráší. Po návratu do úkrytu zjistí, že Old Firehand taky žije, ačkoliv je považován za mrtvého, a tak stráví mnoho času jeho léčbou.

  Zatímco se Old Firehand léčí, rozhodne se, že zřejmě skončí se životem westmana a vrátí se do Evropy. Potřebuje ale prodat všechny kožešiny, co on a jeho lovci nasbírali a sám toho není schopen. Naštěstí se nedaleko pohybuje spolehlivý obchodník, a tak se za ním Old Shatterhand a Vinnetou vydávají.

  Obchodník

  Hledají ho u zdejších bílých osadníků, z nichž jeden – Cropley – je pozve k sobě domů a představí jim jednoho z pomocníků peddlara Rollinse. Ten se v noci vyplíží a pokusí se do usedlosti pustit skupinu Okahandů, kteří chtějí srub vypálit a obyvatele vyvraždit. Old Shatterhand a Vinnetou to ale včas zjistí, zajmou náčelníka Okahandů Hnědého koně a vyjednají mír mezi osadníky a indiány, ale na to, že měl Rollins v tomto činu prsty, nepřijdou.

  Společně s ním se vydají zpět k Old Firehandovi, aby mohl nacenit zboží a oznámit to svému nadřízenému. Cestou ale potkají přepadené bělochy vedené jistým Evansem a rozhodnou se jim pomoct. Během cesty je začínají podezřívat, a tak jsou ve střehu a všimnou si, že je v noci někdo pozoruje. Vinnetou se ho pokouší zneškodnit, ale je sám zajat a po něm i Old Shatterhand.

  Když se oba proberou, zjistí, že onen obchodník je vrah Inču-čuny a Nšo-Či Santer a chce oba zabít. Nalákají ho ale na příslib zlata a dostanou se ze zajetí. Dokonce se jim daří skvělý plán, jak Santera chytit, ale pokazí jim ho Sam Hawkens, který se ke všemu omylem nachomýtne.

  Vinnetou se vydává po stopách Santera a Old Shatterhand musí zůstat u Old Firehanda a pomáhat mu, čímž kniha končí.

  Napsal Tomáš Volf

  © 2014 Tomáš Volf