Mayovky

 • Úvodní stránka
 • Knihovna
 • Lexikon postav
 • Filmografie
 • O webu a autorech
 • Old Surehand I

  Základní informace

  V originále: Old Surehand I
  První vydání: 1894
  Oblast: Western

  Česká vydání

  • 1902 Josef R. Vilímek, Praha
  • 1908 Josef R. Vilímek, Praha
  • 1927 Vojtěch Šeba, Praha
  • 1931 Toužimský a Moravec, Praha
  • 1971 Albatros, Praha
  • 1984-1985 Olympia, Praha
  • 1992 Albatros, Praha
  • 1994 Olympia, Praha
  • 2006-2010 Návrat, Brno

  POZOR! Následující text vyzrazuje obsah i zápletky díla!

  Vysvobození Old Surehanda

  Kniha začíná cestou Old Shatterhanda na předem sjednaný sraz s Vinnetouem. Místo svého pokrevního bratra ale nachází vzkaz, že ho má následovat k oáze jejich přítele Bloody Foxe, jehož chtějí napadnout Komančové.

  On neváhá a vydává se za ním co nejkratší cestou. Během ní narazí na dragounský oddíl, u něhož našla klid ke spánku i skupina zálesáků vedená Samem Parnellem. K nim se Old Shatterhand připojuje a vydává se za archeologa Charlieho. Den poté se spolu utáboří a večer se k jejich ležení připlíží a hned poté se k nim přidá Old Wabble. Ten jim vypráví, jak je spolu s Old Surehandem přepadli Komančové, a žádá je o pomoc s osvobozením Surehanda. Po důkladném zvážení se rozhodnou pomoc poskytnout, k čemuž hodně přispěje právě i Old Shatterhand, který odhaluje svou pravou totožnost.

  Jelikož znají místo, kde táboří Komančové, mohou se tam rovnou vypravit. Old Shatterhand s Old Wabblem se vydají na výzvědy azjistí, kde se Old Surehand přesně nachází, a poté ho osvobodí.

  Při dalším putování směrem k poušti Liano Estacado se od skupiny odpojí zálesáci, které Old Shatterhand potkal u dragounského oddílu.Zůstávají pouze Sam Parnell a Jos Hawley.

  V poušti

  V malém lesíku narazí na Komanči zajatého apačskéhoposla, kterého osvobodí, a zjistí, že Komančové zajali černého Boba, přítele Bloody Foxa a obyvatele jeho oázy v jedné osobě. Vypraví se do vesnice,kde je Bob držen, osvobodí ho a navíc ještě odnesou medicíny Vupa-Umugiho a jeho skvěle vycvičeného koně. V této osadě Old Shatterhand na výzvědách potká Tiboveteelen, která ho požádá o předání myrtového věnečku bratrovi Derickovi. Old Shatterhand ji považuje za blázna a předání jí slíbí, aby ji uklidnil.

  Z vesnice Vupa-Umugiho vyráží skupina k Bloody Foxovi. Cestou narazí na komančskou spojku, od které vyslechnou celý plán útoku na Bloody Foxe. Skupina Šiba-biga vnikne do oázy a obsadí ji. Skupina Vupa-Umugiho naláká dragounský oddíl, který přepadl Nalemasiuovu skupinu do pouště a změní vykolíkovanou cestu tak, aby vojáci v omylu došli do písčité pustiny. Tam budou mít před sebou vodou zásobenou skupinu z oázy a Nalemasiovu skupinu posílenou o další obyvatele vesnice za sebou. Komančům tak bude stačit vyčkávat, až zemřou žízní. Tomuto plánu se skupina westmanů rozhodne zabránit.

  Po vyslechnutí plánu se vydávají k lesu na okraji pouště,kde se spojí se skupinou apačských bojovníků vedenou Enčar-kem a společně přijedou do oázy, kde přespí a připraví obranný plán. První skupinu obklíčí v poušti tak, že se raději dobrovolně vzdá bez boje. Další skupině vyjedou naproti, ale nechají ji projet, ovšem po špatně vyznačené cestě. Plán málem překazí Old Wabble, který se pokusí o špehování na vlastní pěst, přičemž je zajat. Naštěstí si vymyslí historku, že je průzkumníkem dragounského oddílu, a předvede skvělý herecký výkon, kdy předstírá zděšení z plánu Komančů,který mu Vupa-Umugi namyšleně sdělí.

  Poté, co tato skupina Komančů přejede, se Old Shatterhand, Old Surehand a skupina Apačů setkají s dragouny a spojí se s nimi.V pravou chvíli obklíčí tlupu Komančů, kterou vede Nalemasiuv. Ten se pokusí Old Shatterhanda zabít ukrytým nožem, když s ním vyjednává, ale on je na to připravený a zmocní se ho. Pod pohrůžkou spálení jeho medicín,skalpování a oběšení ho donutí přimět svůj kmen vzdát se. Komanče nechává v rukou vojáků, ale jen díky slibu, že budou propuštěni, až budou v dostatečné vzdálenosti.

  Setkání s generálem

  Po tomto vítězství se vydávají za skupinou třetí, poslední.Ta se nechala po přemístěných tyčích zavést doprostřed uličky mezi kaktusy,která se dále v kaktusech úplně ztrácí. Když do ní Vupa-Umugiho skupina vjede, obklíčí lovci a Apači východ. Po delších dohadech a vyjednáváních, které vedou Old Shatterhand, Vinnetou, Vupa-Umugi a Apanačka, se i tato poslední skupina vzdá, čemuž opět napomohly medicínové váčky, které Old Shatterhand ukořistil ve vesnici Velkého hromu.

  Během obléhání se k lovcům přidá skupina bělochů a indiánů. Indiáni pochází z kmene Čikasavů a vede je jejich náčelník Mba. Tito rudoši se nechali najmout skupinou bělochů, aby je převedli přes poušť.Vůdce skupiny bělochů oblečený v uniformě se představí jako generál Douglas a neustále se chvástá svými úspěchy.

  Kapitulací Komančů se dostává Old Wabble zpět na svobodu,ale od všech se dočká chladného přijetí, a tak se začne přátelit s generálem a zajistí mu i vstup do oázy Bloody Foxe. Zde se generál zmíní o Danu Ettersovi, kterého potkal při svých cestách, což velice zaujme Old Surehanda. Okamžitě mění plán své cesty a hned ráno hodlá vyrazit do Fort Terrelu, aby Etterse našel.Večer se všichni uloží ke spánku, ale když se vzbudí, chybí Old Shatterhandovi a Vinnetouovi jejich pušky. Po krátkém vyšetřování zjistí, že je ukradl generál a spolu s Old Wabblem, jeho kumpány a Čikasavi odjel ještě v noci. Kvůli tomu se musí Old Shatterhand a Vinnetouse všemi rozloučit a vyráží po stopách zlodějů.

  Během stopování narazí na místo, kde došlo k hádce, a kde se skupina se rozdělila. Vinnetou z otisků správně určuje, že se zde oddělili indiáni od bělochů, a moudře rozhodne vypravit se za indiány. Po chvíli potkají Mbu s jeho bojovníky. Náčelník jim vysvětlí, že o krádeži nevěděl, a když na ni přišel, rozdělili se. Na cestu jim dal jednoho svého bojovníka, aby je zavedl na místo, kam chtějí – k Helmersově farmě –oklikou. Díky tomu tam okradení dorazí dříve, a jelikož se s majitelem usedlosti Helmersem, jeho ženou Barborou a jeho černým sluhou Herkulesem znají, ukryjí se v domě a číhají na zloděje. Ti přijíždí zanedlouho poté, poručí si něco k jídlu a bezstarostně se posadí. Záhy jsou zadrženi a vyhnáni bez svého lupu do prérie.

  Napsal Tomáš Volf

  © 2014 Tomáš Volf