Mayovky

 • Úvodní stránka
 • Knihovna
 • Lexikon postav
 • Filmografie
 • O webu a autorech
 • Černý Mustang

  Základní informace

  V originále: Der schwarze Mustang
  První vydání: 1899
  Oblast: Western

  Česká vydání

  • 1908 Alois Hynek, Praha
  • 1920 Alois Hynek, Praha
  • 1933 Toužimský a Moravec, Praha edice S puškou a lassem
  • 1940 Toužimský a Moravec, Praha Velká řada knih Karla Maye
  • 1968 SNDK, Praha
  • 1970 Albatros, Praha
  • 1991 A-MOR Hanácké nakladatelství, Vyškov sešit, zkráceno, 48 stran
  • 1993 Perseus, Plzeň
  • 1996 GABI, Český Těšín
  • 1996 Návrat, Brno
  • 1997 Toužimský a Moravec, Praha

  POZOR! Následující text vyzrazuje obsah i zápletky díla!

  Firwood camp

  Za deštivého počasí přijíždí do osady železničních dělníků Firwood camp bratranci Ben a Dan Timpeovi. Usadí se ve zdejším salónu a dávají se do řeči se správcem úseku Gemmelem, vrchním dozorcem Hapgoodem a hlavním inženýrem Leveretem. Do diskuse se zapojuje i míšenec Jato-Inda, který zpochybňuje schopnosti Old Shatterhanda a Vinnetoua, což se Timpeům nelíbí a dají to jasně najevo.

  Chvíli poté dorazí shodou okolností do tábora právě oba slavní zálesáci a brzy poznají, že Jato-Inda je ve skutečnosti Ik-senanda - syn komančského náčelníka Tokvi-kavy. Ubytují se ve strážním domku a u jídla si vypráví zálesácké příhody. Zatímco se baví, vstoupí do místnosti indián Juvaruva. Jak se objeví, odchází z baru míšenec sledovaný Vinnetouem.

  Když se Vinnetou vrátí, prohlásí, že nezjistil nic podezřelého. Mezitím se už ale Jato-Inda vybavuje se třemi Komanči, kteří se v táboře objeví. Když se domluví na přepadu Vinnetoua a Old Shatterhanda, potkají na úseku trati zaměstnané Číňany, kteří jsou právě uprostřed krádeže pušek. Darují jim život, ale pušky jim seberou. Připojí se k nim Juvaruva, který se ve skutečnosti jmenuje Kita-Homaša, a společně se pokusí ještě ukrást koně obou zálesáků. To se jim ale nepodaří, protože koně se brzy vrátí ke svým majitelům.

  Když Old Shatterhand před zraky ostatních vyšetřuje stopy, schválně vystraší míšence a ten uteče, což potvrdí jejich domněnky, že se jedná o komančského špióna. Vyšetří také, kdo ukradl jejich pušky, a potrestá je uříznutím jejich copů, což je pro ně taková pohana jako pro indiána přijít o skalp.

  Přemožení Komančové

  Čtveřice lovců nastoupí v noci do vlaku a odjede do nedaleké stanice Rocky Ground, kde uvědomí místního vrchního inženýra Swana o sběhu událostí, a on jim přislíbí do budoucna pomoc. Kromě toho narazí na lovce Hobble Franka a Tetku Drollovou a společně s nimi se vydávají na Alder Spring, kam měli původně namířeno.

  Jelikož si jejich plány vyslechl zrádný míšenec, potkali na místě, jak očekávali, Komanče. Ti nabyli dojmu, že Old Shatterhand a Vinnetou utekli vlakem ze strachu a rozhodnou se připravit se k přepadu Firwood campu na hoře Birch Hole. Na místě nechají pouze míšence, který má za úkol hlídat pušky.

  Když všichni odtáhnou, zajme šestice jediného zbývajícího Komanče a oběma lovcům se vrátí jejich zbraně. Poté se vrátí do stanice, kde naberou místní dělníky, a společně obklíčí horu s Komanči. Pomůže jim, že se na výzvědy vydává osobně Černý Mustang, kterého Old Shatterhand omráčí a zajme. S Vinnetouem, Frankem a Drollem dostane také čtyři strážce, kteří hlídají vchod. Jedinou cestu z hory pak polijí naftou a zapálí ji, a tak indiány uvězní.

  Výměnou za život svých bojovníků vydá Černý Mustang rozkaz ke kapitulaci. Mezitím se ale ze svého žaláře dostane vnuk náčelníka, protože se jeho hlídač Tupman opije a ostříhaní Číňani mu pomohou. Uprchlík dojede až k hoře, kde ale stihne pouze kulkou lehce škrábnout Tetku Drollovou a následně utéct.

  Za pokus o přepadení tábora a za tento výstřel seberou běloši indiánům zbraně, koně a medicínové váčky. Tím se Komančové stávají vyvrženci svého kmene a mají co dělat, aby nezahynuli hladem.

  Past na zlatokopy

  Když zaženou indiáni hlad a opatří si alespoň několik pušek, narazí na skupinu asi třiceti zlatokopů vedených Kardinálem. Vyslechnou je a zjistí, že skupina hledá bájnou bonanzu. Vymyslí tedy podlý trik, kterým je vlákají do pasti.

  Míšenec si v nedalekém nalezišti nabere sáček nuggetů a nechá se zlatokopy donutit k vyzrazení naleziště. Zavede je do údolí, které představuje dokonalou past. Sám rychle uteče a připojí se k obléhajícím indiánům.

  Mezitím si na cestě do Santa Fe přečtou lovci z Rocky Groundu stopy Komančů a zjistí z nich, že chystají další lumpárnu. Vypraví se za nimi a dorazí v pravý čas, aby Komanče obklíčili a bělochy zachránili. Černý Mustang je z toho tak zdrcen, že ho opustí zdravý rozum.

  Mezi zachráněnými zlatokopy je i Sam Timpe, za kterým bratranci Timpeovi putují. Vysvětlí jim, že po jeho strýci žádné dědictví nezbylo, protože měl mnoho půjček, a přidá se k nim k dalším toulkám po prérii.

  Napsal Tomáš Volf

  © 2014 Tomáš Volf